Říká se, že srdcem každého domova je obývací pokoj. My si však dovolíme s tímto tvrzením nesouhlasit a na následujících řádcích vám popíšeme, co nás k tomuto rozhodnutí vedlo.

Je pravdou, že v obývacím pokoji trávíme největší množství svého času a děláme v něm celou řadu činností. Od sledování televize přes cvičení a žehlení až po to, že v něm doháníme to, co jsme v práci nestihli. Takže ano, obývací pokoj je místností nemalého významu a ano, trávíme v něm nejvíce času. Ovšem záleží, jak se to vezme. Bereme totiž v potaz pouze ten čas, kdy jsme vzhůru neboli v bdělém stavu. V obýváku dokážeme probdít přibližně 4 až 5 hodin denně. Co to však je ve srovnání se 7 až 10 hodinami, které v průměru trávíme tím, že spíme. A právě proto si myslíme, že srdcem domova není obývací pokoj, nýbrž ložnice.

Je důležitější spánek, nebo zdravý a pravidelný pohyb?    

Spánek jako takový je jednou z nejzákladnějších lidských potřeb. Přisuzuje se mu prakticky stejný význam jako pohybu. Napomáhá zlepšování paměti, podporuje kreativitu a zbavuje stresu. Vzhledem k tomu, jakou roli hraje v našem životě, tak bychom všichni měli dbát na to, abychom ho měli dostatek. Zásadní není pouze množství spánku, ale i jeho kvalita. Tím pádem je vám asi všem jasné, jak důležité je umět vybrat správnou postel.

Správné rozměry postele

Nejčastěji se lze setkat s postelemi, které mají na délku 200 centimetrů. Většině z nás to bohatě stačí ke spokojenému a plnohodnotnému spánku. Je však nutné podotknout, že průměrná výška lidstva šla za posledních 150 let rapidně nahoru. Navíc stále větší a větší procento obyvatel svým vzrůstem přesahuje onu magickou hranici 2 metrů. Výrobci si to naštěstí velmi dobře uvědomují a v jejich portfoliu čím dál častěji nalezneme modely postelí, které svými rozměry nejsou příliš typické.

Co se týče šířky, tak tam neexistuje takový standard, jako je tomu v případě délky. Na trhu tak můžeme narazit na jednolůžka o šířce 80 až 90 centimetrů. U dvojlůžek je rozmanitost ještě vyšší a výrobci přicházejí s nejrůznějšími variantami.

Výška postele

Uvádí se, že ideální výška lůžka by se měla pohybovat mezi 50 až 65 centimetry. Odvíjí se to samozřejmě od věku spáče a rovněž jeho výšky. Nižší a vyšší postel by mohla způsobit nejednu komplikaci při uléhání a vstávání.

Celková podoba postele

Předešlé body se vztahovaly především k tomu, jak vybrat lůžko tak, aby se vám v něm dobře a pohodlně spalo. Z hlediska designu a vytváření atmosféry však nezanedbatelnou roli hraje i celková podoba postele. Jde o kus nábytku, který musí ladit s ostatními prvky ložnice, jinak by se mohlo stát, že byste se v místnosti necítili úplně nejlíp. A vzhledem k tomu, jak důležitou roli spánek hraje v našem životě, tak by to mohl být zásadní problém.

Při výběru postele, matrace a lůžkovin nic neponechejte náhodě. Je lepší si připlatit a mít jistotu, že jsme zakoupili kvalitní model, než ušetřit pár korun a následně svého rozhodnutí litovat.