Obývací pokoj je právem nazýván srdcem domácnosti. Trávíme zde většinu volného času stráveného v domácnosti. Kromě výběru sedací soupravy je v této místnosti zásadní hlavně pečlivý výběr obývací stěny. Ta tvoří zásadní složku designové stránky pokoje. 

Při výběru moderní obývací stěny je zásadní řídit se designem místnosti, případně pokojů sousedícími s obývákem. Pokud máte moderní nebo minimalistický styl pokoje a umístila by se do něj robustní obývací stěna, tak by dojem mohl naopak být až nepříjemný. Podíváme se společně na faktory, které výběr ovlivňují a můžou znepříjemnit výběr.

1 Zásadní je vybrat si vhodný materiál

Nejdůležitějším faktorem při výběru obývacích stěn je především to, že musí být stylové. Svůj styl získávají sjednoceným stylem buďto masivního dřeva, nebo vhodným dekórem laminátových desek. Na trhu najdeme i skříňky z plastu, ale ty se do obývacího pokoje nehodí. 

Nejprve je dobré si určit, v jakém stylu obývací pokoj bude. Pro rustikální, provence a vintage styly je až kruciální si vybrat nábytek z masívu, ideálně i vhodně namořený do požadovaných odstínů (např. pro provence se hodí zejména bílý masivní nábytek). U retro nábytku už je to složitější. Zde je možné kombinovat jak laminátový, tak masivní nábytek, záleží k jaké době se chceme vrátit.

Nejčastěji se však snažíme blížit modernímu stylu a právě k tomu se hodí laminátový nábytek. Ten má několik zásadních výhod. Ta hlavní je nepřeberné množství dekorů. Dále je to samozřejmě cena, který je oproti masivnímu nábytku podstatně nižší a v neposlední řadě je to jednoduchá údržba. 

2 Jaké barevné kombinace se k sobě hodí

Jak už bylo v minulém bodě zmíněno, čistou kombinací bílého nábytku s kontrastní podlahou nic nezkazíte. Celkově je bílá vděčnou barvou. Můžete ji kombinovat jak s černou, tak i s přírodními odstíny dřeva. Právě proto je po bílém nábytku nejoblíbenější kombinace dekóru dub sonoma s bílou. 

My vám však doporučujeme se více odvázat a zkusit jiné kombinace barev a dekórů. S těmi se v posledních letech roztrhl pytel. Na trhu najdete nepřeberné množství a některé z nich vypadají naprosto dokonale. Můžete je kombinovat nejen s bílou, ale taky s černou barvou. 

3 nebojte se experimentovat s kombinacemi materiálů

V rámci vintage stylu je to jasné. Tady se kombinuje zcela běžně ocel s masivním dřevem a vypadá to dokonale.  Pomalu se tyto kombinace dostávají i do čistě moderních designových kousků. S čím se naopak moc neexperimentuje a ani to nemůžeme doporučit je kombinace masivu a laminátových desek. S takovou kombinací se pouštíme na opravdu tenký led, kde se dá velmi jednoduše spálit a vytvořit “nejednotný paskvil”. 

Opatrně se musí také s kombinací dřeva, nebo lamina se sklem. Vitríny se dají udělat velmi vkusně a mohou být vítaným doplňkem obývacího pokoje. Bacha na levnější kousky. Ty často působí jednoduchým levným dojmem připomínajícím minulý režim, což pokud plánujete moderní obývák není úplně žádané. 

4 Nezapomeňte kombinovat se stěnami a podlahou

Při výběru barev vycházejte s barev, které v místnosti již máte, nebo plánujete mít. Jestli plánujete stěny a strop v bílé, tak je výběr jednoduchý, ale pokud máte například béžovou stěnu, tak bacha na to, aby dekór skříněk nezanikl. Vhodné je udržovat kontrast se stěnou i podlahou. 

U podlah je důležité být ještě ostražitější. Přece jen nejčastějším dekórem nábytku je dub sonoma a podlahy bývají nejčastěji také v dekóru dubu. Není problém, když budete mít dva odstíny dubu, ale bacha ať nejsou až k nepoznání podobné. Hezky umí tento dojem rozbít například malý koberec před obývací stěnou. 

5 Osvětlení 

Nekteří z vás si určitě říkají, co dělá osvětlení ve článku o obývacích stěnách, ale má to svůj důvod. Rovnoměrné osvětlení místnosti umí jak pozitivně, tak negativně ovlivnit odstíny a odlesky nábytku. Proto doporučujeme ideálně buďto dost silné rovnoměrné osvětlení celého pokoje centrálním světlem uprostřed pokoje, nebo bodovkami rovnoměrně rozmístěnými po místnosti. U těch si dejte pozor ať nejsou až moc blízko stěně ať si jen neosvětlujete vrchní police skříněk.

Jsme v roce 2022 v době chytrých zařízení a osvětlení a to se nevyhlo ani nábytku. Proto když si pořizujete moderní vitrínu, tak hledejte rovnou s osvětlením, nebo si nainstaujte barevné led pásky, které dodají vašim skříňkám šmrnc a nebudete se moc své obývací stěny vynadívat.