V obývacím pokoji neboli společenské místnosti, jak se mu někdy přezdívá, trávíme nemalé penzum svého času. Když vezmeme v potaz pouze čas, kdy jsme vzhůru, tak obývací pokoj pomyslnému žebříčku jasně vévodí. Ani v kuchyni a ani v ložnici totiž netrávíme (v bdělém stavu) více než čtyři hodiny denně. V obýváku toho děláme opravdu hodně, někdo v něm pouze relaxuje, zatímco jiní se v něm věnují i pracovním záležitostem. Ať už děláme tohle nebo ono, tak je důležité, abychom se v něm cítili dobře a příjemně.

Celkovou atmosféru utváří především barva na stěnách, nábytek a interiérové doplňky. Nicméně velikou roli hraje také osvětlení.

Proč je osvětlení tak důležité?

Jednoduše z toho důvodu, že napomáhá spoluutvářet atmosféru obývacího pokoje, jak už bylo koneckonců zmíněno. Osvětlení má obrovský význam, a tím pádem bychom jeho výběr neměli ponechat náhodě.

Obývák je v mnoha ohledech specifickou místností a nutno podotknout, že s jedním světlem si opravdu nevystačíte. Je to právě proto, že různé činnosti „vyžadují“ různou intenzitu světla. Například při takovém sledování televize nemusíte svítit vším, co máte po ruce. Naopak při setkání s přáteli a rodinou je dobré, když na své hosty vidíte.

Je si z čeho vybírat

V dnešní době si můžete vybírat z nepřeberné nabídky. Od stojacích a stolních lamp přes bodovky, stropní a nástěnná svítidla až po nejrůznější dekorativní osvětlení. Do poslední skupiny se řadí třeba LED pásky, světelné řetězy nebo lávové lampy. Dekorativní osvětlení má své kouzlo a v obývacím pokoji se rozhodně neztratí. 

Ideálním řešením je pravděpodobně kombinace lustru, který je umístěn ve středu místnosti a dalších světel. V moderním obýváku vypadají velmi dobře stojací lampy i nástěnná svítidla. Výhodou nástěnných světel je však bezesporu to, že ušetří trochu místa, což jistě uvítají osoby žijící v garsonkách.