Asi jen stěží bychom hledali člověka, který neví, jak vypadá takový ušák. Křeslo, pro které jsou typické dvě uši a velké opěrky, se v posledních letech těší velké oblibě. Jak by také ne, když se jedná o stylový a mimořádně pohodlný kus nábytku.

První ušák spatřil světlo světa již v 18. století. Šušká se, že za zrodem tohoto legendárního křesla stojí hrabě z Chesterfieldu, respektive řemeslník onoho hraběte. Bohatý pán chtěl za každou cenu křeslo, v němž může poklidně sedět, aniž by se jakýmkoliv způsobem zmačkaly jeho nažehlené obleky. A tak vznikl ušák, kus nábytku, který v posledních letech zažívá něco jako znovuzrození.

Proč si pořídit ušák?

Důvodů, proč si pořídit ušák, je hned několik. Jeden už zde byl koneckonců zmíněný. V tomto křesle můžete klidně sedět i v dokonale nažehleném obleku. Další předností jsou jeho vysoké opěrky a područky. Když se do křesla usadíte, tak vám bude opravdu příjemně. Možná vám bude dokonce tak příjemně, že se vám bude jen těžce zvedat. Není divu, že ušáky byly dlouho k nalezení pouze v sídlech zámeckých pánů. Ti se o daný požitek a luxus zkrátka nechtěli s nikým ostatním dělit. Když se k tomu všemu ještě přidá taburet, tak se z každého sezení v tomto křesle stane doslova zážitek. V křesle navíc můžete klidně usnout, velké uši totiž slouží i jako opěrky hlavy. Tím pádem vás po probuzení nebude bolet rameno, o které byste jinak v průběhu spánku opírali svou hlavu.

A co nějaké nevýhody?

Abychom však nemluvili pouze o pozitivech, tak je nutné zmínit, že ušáky mají i své mínusy. Jsou poměrně velké a těžké, takže manipulace s nimi je dosti náročná. Ušák vznikl v době, kdy jediným zdrojem tepla v domě byl hořící krb. Zdali ušák vznikl na popud hraběte z Chesterfieldu, nebo ne, není zas až tak podstatné. Podstatné je však to, že od tohoto typu křesla tak nějak očekáváte, že bude umístěno právě u krbu. A všichni dobře víme, že krb není k nalezení v každé domácnosti. To je samozřejmě myšleno s nadsázkou. Určitě bychom nějaké další mínusy a nevýhody našli, nicméně v případě ušáku převažují pozitiva nad negativy. U tohoto pohodlného křesla by však měla být umístěna knihovna, potažmo také lampa, díky které si budete moci číst i v podvečerních a večerních hodinách.

Ušáky jsou tady s námi již dlouhá desetiletí. V minulosti se z domácností spíše vytrácely, nyní si však našly svou cestu i do těch nejmodernějších obývacích pokojů. I po všech těch letech platí, že se jedná o jedny z nejpohodlnějších křesel.