Snad každý, kdo si zařizoval obývací pokoj si položil velkou otázku, jak správně nakombinovat barvy stěn, stropu, podlahy a nábytku tak, aby všechno spolu ladilo. Často navíc do toho hodí vidle ještě barva televizoru, herní konzole, nebo krbu. Jak veškerou tu skrumáž barev ukočírovat a zachovat dokonale ladící design? Na to se spolu v tomto článku podíváme.

Jakou barvu vybrat na stěnu a strop

Na stěny a nábytek můžete použijte teplou barvu – žlutou, oranžovou nebo červenou. Tím se prostor výrazně prosvětlí. Strop by měl být natřen bílou barvou. Studené barvy se hodí spíše pro spací pokoje, tedy ložnici, pokoj pro hosty, nebo dětský pokoj pro chlapce. U obýváku doporučujeme spíše jemné teplé barvy.

Určitě se nemusíte bránit ani tmavším odstínům. Ty se však hodí do kombinace se světlejší variantou. Pokud například jen výklenek, nebo jednu až dvě zdi natřete ostrou červenou barvou, obývací pokoj bude působit teple a moderně. Důležité je dodržet kontrast s okolím této stěny. To je taky důvod, proč by měl zůstat strop vždy bílý.

Mějte na paměti, že stěna z tmavých matných materiálů opticky přiblíží, světlé lesklé naopak rozšíří. Pokud je váš obývací pokoj malý, měli byste si obývací stěnu pořídit decentněji.

Pro retro a rustikální styl obývacího pokoje můžete navíc využít stěny a stropy malované, jako to dělali naši předci, případně využít tapet s retro vzorem. Je pravda, že toto řešení je mnohonásobně dražší než prosté vymalování pokoje, ale výsledný efekt rustikálního obýváku by byl dokonalý.

Zkombinujte barvy v pokoji s barevnými skly ve skříňkách

Obývací pokoj s vestavěným barevným LED podsvícením vytvoří příjemnou atmosféru a oslní návštěvníky. Barvy v místnosti můžete kombinovat s různobarevnými vitrýnami ve skříních a vytvářet tak útulné moderní místo.

Každý pokoj vždy ozdobí pokojové rostliny, pokud si s jejich výběrem poradíte a vytvoříte jim dobré životní podmínky, tak umocníte domácí pohodu. Dbejte na to, aby žádná rostlina nezahlcovala prostor a nezatěžovala tak opticky místnost až příliš.

Volba barev a dekóru nábytku a podlahy

Když máme vybrané barvy stěn, stropu případně doplňků jako barva podsvícení vitríny, je vhodné si určit základní barvu nábytku a podlahy. Opět platí, že by se barvy neměly moc překrývat a překombinovávat. Ideální je držet pouze kombinace 2-3 barev nábytku. Velmi často se kombinují černá s bílou, nebo bílá s dubem.

Právě u kombinace černé s bílou je výhoda, že okolní prvky bývají v této barvě. Stolky a držáky na TV bývají černé, stejně tak televize, reproduktory a další. Výhodou bílé je, že se dá nádherně kombinovat s jakoukoliv barvou i dekórem, a přítom nezmenšuje opticky místnost. Toho se právě využívá i u kombinace bílé s dub sonoma, kde buďto například konferenční stolek je v dekóru dubu, nebo kombinace dubu a bílé rovnou. Podobně se k němu napasují komody a skříňky ve stejném dekóru, či kombinaci.

U podlahy platí, že by měla být světlá dřevitá, aby umocnila domácí pohodu a provzdušněný pocit v důsledku optického rozšíření místnosti. Nic nebrání tomu do prostoru umístit moderní jednobarevný koberec přes část místnosti. Ten se dá snadno barevně sladit s barvou pohovky.

Shrnutí

Obecně doporučujeme se vyvarovat křiklavým přechodům, sladit nábytek do jednotného stylu s kombinací 2-3 barev, podlahu dát v jiném odstínu než je nábytek, stěny malovat v teplých barvách a strop zachovat bílý.