Lamino je dnes velmi populární a patří k nejpoužívanějším materiálům v nábytkářském průmyslu. Vyrábí se z něj prakticky jakýkoliv nábytek. Od konferenčních stolků až po celé kuchyňské linky.

Kdy odstartovala výroba tohoto materiálu?

Historie lamino desek se začala psát už na začátku 50. let minulého století. V té době se Evropa stále vzpamatovala z hrůz druhé světové války. Stovky tisíc lidí byly nuceny kvůli těžkým bojům opustit své domovy. Tyto rodiny sice přišly o všechno, ale díky tomuto rozhodnutí nepadly do zajetí a přežily. Nicméně po válce bylo potřeba vše obnovit a těmto lidem pomoci se zařízením jejich domovů. Právě to vedlo k výrobě nábytku, který sice nebyl nijak kvalitní, ale za to byl cenově dostupný.

Technologie výroby

Lamino se vyrábí z dřevotřísky, laminovacího papíru a melaminové pryskyřice. Dřevotříska tvoří takzvané jádro, které se následně polepí laminovacím papírem a to celé se zalije melaminovou pryskyřicí. Pokud nevíte, co je melaminová pryskyřice, tak ji v krátkosti lze charakterizovat jako aminoplast. Vyrábí se z melaminu formaldehydu a vyznačuje se dobrou pevností a trvanlivostí.  

Celosvětová popularita tohoto materiálu

Nábytek z lamina je v dnešní době populární hned z několika důvodů. Jedním z nich je samozřejmě cena, která je v mnoha případech daleko nižší, pokud ji porovnáme s nábytkem z masivu. Lamino si pochvalují i samotní výrobci, protože z výrobního procesu odpadá celá řada procesů. Než se totiž v plnohodnotný kus nábytku promění dřevěné desky a fošny, tak truhlářovýma rukama projdou doslova nespočetněkrát. Každý kousek se musí nejen sušit, lepit nebo hoblovat, ale je zapotřebí ho rovněž povrchově ošetřit. Lamino desky takovou péči nevyžadují, a tím pádem tyto činnosti odpadají, což má zásadní vliv na výše zmíněnou cenu.

Dalším důvodem, proč je tento materiál tak oblíbený, je jeho rozmanitost. Zákazník si může vybírat z nepřeberného množství dekorů, odstínů a dezénů.  

Dnes už navíc neplatí to, co v minulosti. Nábytek z lamina je i přes nižší cenu velmi kvalitní a svými vlastnostmi mnohdy předčí i nábytek z masivu. Avšak nechceme jakkoliv objektivizovat a moc dobře si uvědomujeme, že na trhu jsou výrobci, kteří upřednostňují svůj osobní profit před kvalitou. Když si však dáte pozor a vše si dobře promyslíte, tak určitě najdete nábytek, který je nejen precizně vyrobený, ale jeho cena je více než adekvátní.