Živý vs. umělý vánoční stromek

Do Vánoc už zbývají víceméně hodiny. Mnozí z vás už jistojistě mají vánoční stromeček. Ti aktivnější už jej bezesporu stihli i nazdobit. My se v dnešním článku zaměříme na téma, se kterým si řada domácností láme každý rok hlavu. Pořídit si stromeček živý? Nebo dát přednost umělému vánočnímu stromu? Pokusíme se shrnout ty nejzásadnější a nejvýznamnější faktory.

Živý vánoční strom

Než se takový stromeček dostane (nejčastěji) do vašeho obývacího pokoje, tak musí urazit poměrně dlouhou cestu. Nejprve si musí pobýt pár let v lese, než vůbec dosáhne požadovaných rozměrů. Poté jej někdo musí pokácet / pořezat a odvézt jej na místo určení. Na tomto místě si stromeček za určitý obnos peněz koupíte a přivezete si jej domů.

Asi nejsmutnější na tom všem je, že i ten nejkrásnější stromeček začne po nějaké době usychat a opadávat. Někdy to je poměrně smutný pohled. Když se tedy podíváme na životní cyklus takového stromu, tak by se dalo říci, že lepší a ekologičtější je rozhodně umělý vánoční stromek. Ten rozhodně neuschne, po skončení vánočních svátku jej jednoduše uložíte někam stranou, například do kumbálu a sáhnete po něm zase příští rok. Oproti tomu živý vánoční strom musí několik let růst, a to jen proto, aby pár dní dělal radost nějaké rodině.

Když se ovšem podíváme více ze široka na to, o čem byla řeč na přechozích řádcích, tak zjistíme, že to není zas až tak jednoduché. Mnohdy se totiž stává, že když se pořeže jeden vánoční stromek, tak se vysadí třeba tři další. Tři další stromy, které po dobu několika let budou dělat to, co se od stromů očekává. Měl by tam ovšem být splněn tento aspekt, aby docházelo k obnově lesů, apod.

Umělý vánoční strom

Jak už bylo zmíněno, umělý vánoční stromeček vám ani neopadá, ani neuschne. Nicméně je důležité si říci, že tyto stromky jsou vyrobeny z PVC a z jiných plastů. Samotná výroba těchto materiálu není úplně nejčistší a nejekologičtější. Také recyklace, popřípadě likvidace plastů, představuje nemalý zásah do životního prostředí. Jasně, že výroba jednoho takového stromu nebude mít pro lidstvo katastrofální důsledky, ale je minimálně dobré o tom takto přemýšlet.

Jak živý, tak i umělý vánoční stromečky mají svá pozitiva i negativa. Záleží na úhlu pohledu. Každý z nás může mít odlišný názor. Někdo by si umělý vánoční stromek nikdy nepořídil. Někdo jiný po něm naopak sáhne, protože nechce každý rok jezdit po všech čertech, aby našel ten pravý strom.